Jak nás ovlivňuje hudba

Jak nás ovlivňuje hudba

Hudba doprovází člověk od pravěku. Vznikla ve chvíli, kdy začali lidé (respektive částečně stále opice) kulturně cítit. Například malování do bláta a písku. Současně přišla hudba, kdy malé děti vyluzovaly kolem nějakého obrazce hromadně zvuky. Poté vznikly první primitivní bubínky a píšťalky. Ještě později strunové nástroje a vůbec poslední nástroje klávesové.

Dnes je pro nás hudba samozřejmostí. Na rozdíl od malování, které takový boom nezaznamenalo. Samotné malování je stále oblíbenou činností dětí ale s dospělostí mizí a věnuje se mu jen úzká skupina lidí. Tedy malíři a sběratelé obrazů. Oproti tomu hudbu využívají prakticky všichni lidé. Ať již účelovým poslechem nebo v rámci jiného typu kultury – například ve filmech. S hudbou se setkáváme tedy denně. Podívejte se kolem sebe, kolik lidí má sluchátka a poslouchá hudbu z mobilu. Respektive dnešní mladí ji často mají puštěnou jen tak z repráků. Tím ale nutí poslouchat i ostatní lidi kolem sebe.

Pro poměrně velkou část lidí, cca 20% je hudba zároveň životním stylem. Ovlivňuje hlavně jejich oblékání, ale také chování, gestikulace a způsob mluvy. Zejména méně inteligentní lidé mají tendenci propadat hudebním vlivům nejen na úrovni poslechu.
Nejvlivnějším hudebním proudem je zřejmě punk. Fanoušky punku pozná i hudební like. Vysoké lakované “kanady”, bílé maskáče, tmavé barvy oblečení, cigareta a číro. To jsou klasické znaky. Do toho nezávazný sex, drogy a alkohol. Navíc nadávat na celý svět a žít ideálně ve squatu.
Další přetrvávající hudební styl je klasický rock. I když je doménou spíše pro starší ročníky. Šátek s lebkou na hlavě, riflová vesta a kérka. Tmavé brýle a fous jsou typickou ukázkou rockera.
Za krátkodobý hudební směr, který ale silně ovlivnil jednu generaci mládeže je emmo. Jeho vrchol byl zhruba před 10 lety a dnes již jen živoří. Fanoušci nosili černé nabarvené vlasy s trojúhelníkovou vlnou do čela a líčili se (i chlapci). Cíleně propadali depresím a mluvili o sebevraždě. Tento hudební žánr je naštěstí již skoro mrtvý.

Pro většinu lidí naštěstí není hudba jediným smyslem a rádcem v životě. Máme svou hlavu a nenecháme se hudbou ovlivnit. Posloucháme denně, nemáme vyhraněný styl a neoblékáme se jako hudebníci.